Kościół Zielonoswiątkowy w Jaworznie - zbór BETEL

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dawajcie a będzie wam dane

Dokładnie rok temu Zbór „Betel” w Jaworznie  nawiązał kontakt ze zborem i mieszkańcami Soleczników na Litwie. To niewielkie miasteczko liczące prawie 7 tys. mieszkańców jest jednym z największych skupisk Polaków na Litwie (70 procent).  Do 1995 r. w Solecznikach nie było zborów ewangelicznych. Budowę nowego zboru rozpoczęto w 1998 roku (na miejscu starego, zniszczonego budynku, który został rozebrany) i trwa ona do dzisiaj.
Pierwszy transport z darami, które ofiarowali członkowie naszego zboru wysłany został w sierpniu ubiegłego roku, potem w październiku, a następny początkiem lipca tego roku. Transporty obejmowały meble, sprzęt AGD, odzież, żywność,  środki czystości i chemię gospodarczą. Zbór udzielił również pomocy finansowej na wykończenie pomieszczeń socjalnych w nowym budynku i ogrzewanie.
Polacy na Litwie nie mają łatwego życia. W Solecznikach prawie nikt nie ma pracy. - Najbliżej pracę można znaleźć w Wilnie za 600 litów, ale za dojazd trzeba zapłacić 500 litów. Mówienie po polsku jest zabronione. Za wywieszenie tabliczki z informacją o kościele zielenoświątkowym w dwóch językach pastor otrzymał wysoką karę finansową. Co ciekawe w Solecznikach zachował się jeden napis w języku polskim "dom handlowy", ale budynek jest tak zrujnowany i zarośnięty, że trudno jest go znaleźć i odczytać - opowiadał brat Wiesław, który zorganizował wszystkie wyjazdy na Litwę. Nasi bracia i siostry na Litwie nie tylko żyją bardzo skromnie i ubogo, ale jako członkowie Kościoła Zielonoświątkowego i Polacy narażeni są na wrogość, a nawet prześladowania. - Być może dlatego na ich twarzach nie dostrzegłam uśmiechu, są smutni i przygnębieni. Przyglądając się codziennemu życiu żony pastora Leokadii, w jaki sposób radzi sobie z utrzymaniem domu i rodziny, jak troszczy się o budynek zboru, jestem dla niej pełna podziwu - powiedziała żona brata Wiesława.   

Pastor Wiktor a także siostra Leokadia przesyłają bardzo serdeczne, gorące podziękowania wszystkim darczyńcom, ofiarodawcom i wszystkim tym, którym los Polaków na Litwie leży na sercu.